Urządzanie mieszkań: Polacy najczęściej zajmują się tym sami

Urządzanie mieszkań

Robienie remontu „raz na całe życie” powoli odchodzi do lamusa. Teraz stawiamy na częstsze odświeżanie naszych mieszkań i zmianę aranżacji. W zeszłym roku prawie połowa Polaków zadeklarowania wykonanie remontu. Rosną też kwoty przeznaczane na ten cel – ponad jedna trzecia z remontujących wydawała na ten cel od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Choć nadal w mniejszości pozostają osoby, które urządzanie mieszkań powierzają specjalistom, to ich liczba zwiększa się z roku na rok. Powoli zauważamy, że w wielu przypadkach będzie to oszczędność czasu, energii i pieniędzy.

Co najczęściej zmieniamy w naszych domach?

Najczęstszymi pracami remontowymi, które wykonujemy w trakcie „statystycznego” remontu, są: gładzenie i malowanie ścian, a także wymienianie podłóg. Są to jednocześnie te prace, które większość z nas jest w stanie wykonać samodzielnie, bez uciekania się do pomocy specjalistów. Tak przynajmniej deklaruje co drugi Polak.

Okazuje się, że jeśli decydujemy się na remont, to najczęściej wybór pada na te najbardziej wyeksponowane pomieszczenia: przedpokój, kuchnię oraz salon. Niewielu z nas decyduje się na wyremontowanie całego mieszkania, zwykle tłumacząc się niewystarczającymi środkami finansowymi oraz brakiem czasu. Urządzenie mieszkania w całości najczęściej przydarza się tym osobom, które zakupiły mieszkanie w stanie surowym. Zdarza się to również osobom pokrzywdzonym przez wypadki losowe – pożar lub zalanie. Jak podaje DecoNova.pl, firma urządzająca mieszkania, przedstawieni powyżej klienci to źródło największej części zleceń. Zdaniem firmy, takie zachowanie wynika również z tego, że urządzenie całego mieszkania zwykle wymaga wyprowadzenia się z niego, a na to niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Problemy z rachunkami

Korzystanie z usług specjalistów od urządzania mieszkań staje się coraz popularniejsze również dlatego, że chcemy pozbyć się wszystkich problemów pobocznych związanych z planowanym ukończeniem. Większość osób planujących remont przyznaje się do tego, że przygotowania do niego mogą trwać nawet kilka miesięcy. Co ważniejsze – prawie połowa Polaków niestety ma problem z tym, by określić całkowity koszt urządzenia mieszkania. Zazwyczaj w trakcie remontu doświadczają potem piętrzenia się wydatków, przez co niekiedy prace znacznie się przedłużają, a wnętrze niekiedy pozostaje niewykończone jeszcze przez długi czas.

Z tym powodów kompleksowe remonty wolimy zlecać specjalistom – najlepiej jednej firmie, która zajmie się wszystkimi etapami urządzania mieszkania. W takim przypadku zarówno koszty, jak i czas remontu będą znane wcześniej i mamy pewność, że zamkną się w dokładnie takich ramach, jakie zostały ustalone. Łatwiej też wtedy zaplanować to, jak taki remont sfinansujemy i zgromadzić niezbędne pieniądze – większość z nas urządza od podstaw lub remontuje mieszkanie z własnych oszczędności, ale aż 20% Polaków przyznaje, że jest im do tego niezbędny kredyt gotówkowy.