Polecamy

Pomysły na wykończenie kuchni

8 Czerwiec
2016

Aranżacja kuchni to nie tylko wyzwanie natury estetycznej. Pomieszczenie będzie przede wszystkim służyło nam podczas gotowania oraz musi się w nim znaleźć wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić wszystkie używane codziennie produkty spożywcze. Nie wystarczy tylko wybór odpowiednich mebli, o funkcjonalności kuchni musimy pomyśleć już na etapie wykańczania pomieszczenia.

Organizacja przestrzeni

Już podczas pierwszych prac w kuchni warto dokonać pomiarów, zwracając szczególną uwagę na odległość od narożnika ściany do wnęk drzwiowych oraz okiennych. Pomoże to w zaplanowaniu przyszłych kuchennych szafek, a po dokładnych wyliczeniach może okazać się, że mamy o wiele więcej możliwości ich ustawienia niż dotąd sądziliśmy. Większy i głębszy blat, nowe ustawienie lodówki – to tylko niektóre z możliwych zalet wprowadzenia drobnych zmian.

 

Kłopotliwe narożniki

Podczas pomiarów może okazać się, że dotychczasowe plany muszą zostać zmodyfikowane ze względu na odległości od narożników do wnęk drzwiowych i kuchennych. Nie warto wybierać mebli, które kończyłyby się na ich krawędzi, wskazane jest zachowanie około dziesięciocentymetrowego zapasu. Warto wcześniej sprawdzić wymiary mebli i kuchennych sprzętów, które się nam podobają, i zrewidować plany, by uniknąć nietrafionego zakupu.

Jeśli mamy możliwość drobnych przeróbek budowlanych, możemy wprowadzić rozwiązania, które wpłyną na ustawność pomieszczenia. Bardzo często jednak nie jest to możliwe i z problemem narożników można radzić sobie, odsuwając od nich głębsze urządzenia oraz, zamawiając meble, poprosić o zwężenie niektórych szafek czy blatów. Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, warto szukać nietypowych rozwiązań – na przykład bardzo wąskiej szafki spiżarkowej wpasowującej się płytki narożnik.

Materiały wykończeniowe

Wybierając meble do kuchni, powinniśmy pomyśleć o ważnym detalu, jakim jest materiał, z którego zostały wykonane. Chodzi nie tylko o ich trwałość i stabilność, ale także o codzienne praktyczne użytkowanie. Bardzo popularne i efektowne fronty z materiału o wysokim połysku łatwo ulegają zabrudzeniu i często widać na nich każde dotknięcie dłoni. Jeśli w domu są małe dzieci, ich codzienne czyszczenie może być uciążliwe. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wówczas wybranie blatu lub powierzchni o niejednolitym odcieniu – np. imitującym drewno.

O codziennym komforcie użytkowania kuchni zadecyduje także taki drobiazg, jak okucia. Nie warto kierować się w tym przypadku oszczędnością, bo niedomykające się szuflady lub opadające drzwiczki są nieestetyczne i wymuszają naprawy.

 

 

To może Cię zainteresować