Polecamy

Czym wyłożyć podłogę?

8 Czerwiec
2016

Sposobów na wykończenie podłogi może być co najmniej kilka. Wybór konkretnego rozwiązania zależy w największej mierze od rodzaju pomieszczenia – inny materiał sprawdzi się w wilgotnej, narażonej na zachlapanie łazience, a inny w pokoju dziecięcym. Estetyka jest oczywiście ważna, ale w przypadku podłogi funkcjonalność wybranego podłoża przesądzi o codziennym komforcie użytkowania oraz czyszczenia powierzchni.

 

Kuchnia i łazienka

Pomieszczenia w których podłoga jest szczególnie narażona na zabrudzenia to z pewnością kuchnia oraz łazienka. Materiał, który wykorzystamy do wyłożenia tych pomieszczeń, powinien być zatem łatwy w czyszczeniu ale także trwały i odporny na tak niesprzyjające warunki, jak podwyższona wilgotność czy ciepło emitowane przez urządzenia kuchenne. Z tych powodów bardzo często w obu przestrzeniach stosuje się płytki ceramiczne. Innym rozwiązaniem, w dalszym ciągu spotykanym w kuchniach, jest wykorzystanie wykładzin podłogowych. Będzie to opcja tańsza, ale należy liczyć się z faktem, iż wykładzina może szybciej ulec zniszczeniu.

Holl

W korytarzach i hollach można spotkać się z reguły z dwoma rodzajami podłóg – wiele osób decyduje się na stworzenie wspólnej powierzchni z salonem i wykorzystanie parkietu lub paneli; innym rozwiązaniem jest wykorzystanie płytek ceramicznych. Oba rodzaje podłóg mają swoje zalety, z pewnością płytki będą łatwe w czyszczeniu, panele położone w hollu i salonie optycznie powiększą przestrzeń dzięki stworzeniu jednolitej tafli.

Salon i pokoje

Parkiet lub panele to podstawowe sposoby na wykończenie podłogi w pokojach. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni może pojawić się dodatkowy dywan, spełniający funkcję efektownego dodatku. Kolor i strukturę drewna warto wybrać, kierując się stylem wnętrza oraz paletą wykorzystywanych barw. Największe możliwości dają pod tym względem panele, ze względu na ilość dostępnych wariantów. Będą one również łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, bo nie wymagają dodatkowych zabiegów.

Nieco inny rodzaj podłoża sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Warto rozważyć zakup wykładziny dywanowej ze względy na jej miękkość – można nią pokryć cały pokój, dzięki czemu podłoga stanie się wygodnym i bezpiecznym miejscem zabaw. Szczególnie w przypadku małych dzieci, którym często zdarza się przewrócić, wykładzina dywanowa będzie najlepszą opcją. Należy zadbać jednak o jej dobre przymocowanie do podłoża, bo gdy będzie się podwijać i marszczyć, nie spełni swojej roli.

 

To może Cię zainteresować