Polecamy

Montowanie wykładziny w pokoju dziecka

8 Czerwiec
2016

Pomysłów na wykończenie podłogi może być wiele – parkiet, panele, płytki, wykładzina dywanowa lub linoleum. Wiele zależy od rodzaju pomieszczenia i indywidualnych preferencji. Ze szczególną uwagą należy jednak wybierać rodzaj podłoża, który znajdzie się w dziecięcym pokoju. Nie bez powodu często ostatecznym wyborem staje się wykładzina. Dzięki niej można pokryć całą podłogę, a ponieważ jest miękka, będzie chroniła dziecko przed stłuczeniami, gdy się przewróci. Wykładziny dywanowe dostępne są w wersjach przygotowywanych specjalnie z myślą o najmłodszych – wzory będą szczególnie interesować chłopców, ponieważ są to najczęściej imitacje boiska piłkarskiego lub ulicy.

Wybór konkretnej wykładziny nie powinien sprawiać trudności z powodu różnorodności oferty, wątpliwości mogą pojawiać się natomiast w momencie montażu. Staranność jest w tym przypadku gwarancją bezpieczeństwa dziecka. Wykładzina nie powinna marszczyć się czy odstawać, bo może być to potencjalną przyczyną upadku.

 

1. Dopasowanie wykładziny

Przed zakupem wykładziny konieczne jest dokładne wymierzenie pomieszczenia, z uwzględnieniem wszelkich wnęk i skosów. Najlepiej dobierać produkt tak, by jeden kawałek pokrywał całą podłogę – w ten sposób ograniczymy łączenia i sztukowania. Wskazane jest, by do uzyskanych wyników pomiaru dodać około 15 cm zapasu wykładziny.

Do przycinania materiału najlepiej wykorzystać specjalny nożyk z ostrzem haczykowym. Wskazana odległość od ściany to około 0,5 cm.

2. Mocowanie do podłoża

Wykładzinę łatwo trwale przymocować do podłoża wykorzystując dwustronną taśmę klejącą. Bez trudu można dostać ją w każdym sklepie budowlanym, warto jednak postawić na dobry jakościowo produkt, by klej gwarantował dobrą przyczepność.

Taśmę przyklejamy na posadzce, nie zrywając z jej drugiej strony folii zabezpieczającej. Pasy powinny biec wzdłuż ścian oraz przez środek podłogi, ale dla lepszej przyczepności warto poprowadzić dodatkowe pasma taśmy na skos.

Na tak przygotowanej powierzchni można stopniowo mocować wykładzinę. W tym celu usuwamy folię ochronną z taśmy dwustronnej, rozwijamy materiał i starannie go dociskamy. Szczególną uwagę należy zwrócić na mocowanie w okolicach wejścia do pokoju, bowiem tam najłatwiej potknąć się o źle przymocowany fragment wykładziny.

 

To może Cię zainteresować