Polecamy

Montujemy schody, część 1

8 Czerwiec
2016

Montaż schodów to poważne przedsięwzięcie, bo jego podstawą jest dobre rozplanowanie przestrzeni. Schody zajmują sporo miejsca, obecnie coraz popularniejsze jest umieszczenie ich w hollu lub salonie, a nie tworzenie osobnych klatek schodowych. To powoduje, że coraz większą wagę przywiązuje się także do ich estetyki i staranności wykonania. W przypadku pomieszczeń, w których na podłodze położono panele lub parkiet, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór schodów drewnianych. Pozwoli to na dopasowanie obu elementów pod względem koloru i faktury, a pomieszczenie zyska spójny wygląd.

Coraz częstszym zabiegiem pozwalającym na wykorzystanie przestrzeniu pod schodami, jest tworzenie tam nie tylko wnęk, ale wręcz małych pomieszczeń czy kącików wypoczynkowych. Poszczególne stopnie niekiedy wykorzystuje się także jako ukryte schowki. W ten sposób chody stają się czymś więcej niż tylko praktyczną częścią budynku służącą do poruszania się między kondygnacjami – otrzymują status wyposażenia domu, a nawet przestrzeni mieszkalnej.

 

Rodzaje schodów

Przed planowaniem montażu konieczne jest zorientowanie się w różnych możliwościach, jakie dają drewniane schody. Oprócz klasycznych schodów drabiniastych coraz popularniejsze stają się także ich wersje kręte. Dzięki nim możliwe jest zaoszczędzenie znacznej ilości miejsca, zwykle montuje się je w mniejszych domach oraz dwupoziomowych mieszkaniach.

Oprócz schodów wykonanych w całości z drewna, popularnością cieszą się także drewniane stopnie montowane na betonowym podłożu. Dzięki temu całość nabiera elegancji i sprawia wrażenie w pełni wykończonej całości.

Montaż schodów

W przypadku tradycyjnych schodów drewnianych ich montaż polega na ustawieniu słupa konstrukcyjnego oraz układaniu na tak wykonanej podstawie kolejnych stopni. Pracę rozpoczyna się od poziomu najniższej kondygnacji, pamiętając o przesunięciu kolejnych stopni o taką samą odległość.

W domach wykonuje się także schody dwubiegowe, zawierające dodatkowy podest-spocznik. W porównaniu z tradycyjnymi, prostymi schodami, zajmują mniej przestrzeni. Ich montaż nie jest skomplikowany, kluczowe jest odpowiednie zamocowanie podestu na dwóch lub trzech belkach wspornikowych.

Nieco inaczej wyglądają prace w przypadku stopnic drewnianych montowanych na betonowych schodach. Te powstają już na etapie tworzenia konstrukcji domu, a wykończenie ma jedynie nadać im charakteru. Przygotowane wcześniej stopnice przytwierdzane są do schodów przy pomocy kołków. Powstałe otwory dla lepszego efektu powinny zostać zaflekowane elementami pasującymi do wybranego rodzaju drewna. Inny sposób montażu opiera się na wykorzystaniu kołków niewymagających dodatkowych zabezpieczeń.

 

 

To może Cię zainteresować