Polecamy

Montujemy schody, część 2

8 Czerwiec
2016

Schody pełnią we wnętrzu nie tylko funkcję praktyczną i umożliwianie poruszanie się pomiędzy kondygnacjami. Nie mniej ważny jest ich wygląd, który może podkreślić charakter przestrzeni – coraz częściej stają się bowiem elementem hollu lub salonu. Stopnie wykonane z drewna będą idealnie komponowały się z parkietem lub podłogą. Jednak o końcowym efekcie nie decyduje wyłącznie konstrukcja, ale także sposób jej wykończenia.

 

Ochrona drewna

Drewno jest materiałem wytrzymałym, ale wymaga pewnych zabiegów, by przez lata pozostawać w dobry stanie. Schody wykonywane są najczęściej z drewna drzew liściastych: klonu, buku, brzozy, dębu, jesionu, wiśni, orzecha. Bardzo efektowne jest także drewno gatunków drzew egotycznych, jednak jego sporą wadą jest cena. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na brak sęków czy innych widocznych wad, pożądane jest natomiast gęste rozmieszczenie słojów.

Na etapie wykończenia drewno należy zabezpieczyć lakierem do drewna. Aby zmienić kolor, można użyć bejcy. Lakier warto wybierać starannie, zwracając uwagę na takie właściwości, jak ochrona przed zarysowaniami i ścieraniem. Miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia powinny być malowane nawet trzykrotnie, by stworzyć gwarantującą ochronę drewna powłokę.

W zależności od gatunku drewna, korzystnym rozwiązaniem może okazać się także olejowanie. Wykorzystuje się je przede wszystkim podczas pracy z twardymi, krajowymi rodzajami drewna. Zaletą olejowania jest przede wszystkim możliwość łatwego dokonywania naprawy uszkodzonych miejsc i uzupełnienia oleju w wytartych miejscach.

Balustrady

Decyzja o montażu balustrad to najczęściej kwestia indywidualnych preferencji. Niezabudowane schody będą służyły domownikom równie dobrze, ale jeśli korzystają z nich dzieci lub osoby starsze, brak balustrady może stanowić problem. Dodatkowe oparcie umieszczone od strony otwartej przestrzeni da poczucie bezpieczeństwa. Aby balustrada właściwie spełniała swoje zadanie, powinna mieć około 90 cm wysokości. Jej budowa to zwykle poręcz oraz wypełnienie, najczęściej wykonane z tego samego rodzaju drewna co stopnie. Jednak aby dodać wnętrzu nieco nowoczesności, możliwe jest wykorzystanie w tej roli metalowych chromowanych prętów. Większą dowolność w wyborze kształtu poręczy i szczebli daje jednak drewno, z którego można stworzyć słupki w kształcie kielicha czy warkocza.

Montując schody w domu, w którym jest małe dziecko, konieczne będzie zadbanie o takie detale, jak odpowiednia odległość między tralkami. Zbyt duża może nie zapobiec wypadnięciu, najlepiej by wynosiła nie więcej niż 10 centymetrów.

 

 

To może Cię zainteresować