Polecamy

Jak urządzić poddasze, część 2

8 Czerwiec
2016

Poddasze będące częścią większej przestrzeni domu niejednokrotnie pozostaje niezagospodarowane. Problematyczne wydają się zwłaszcza skosy, przy których trudno ustawić niezbędne meble. Urządzenie poddasza, które będzie funkcjonalne i przytulne, wcale nie jest jednak trudne – warto zdecydować się na urządzenie na nim przede wszystkim sypialni czy pokoju dziecięcego. Oba pomieszczenia nie wymagają zbyt wielu dużych i ciężkich mebli, a ustawienie łóżka nie będzie sprawiać problemów nawet pomimo skosów.

 

Pokój dziecięcy

Urządzenia pokoju dziecięcego na poddaszu warto podjąć się przede wszystkim wówczas, gdy przestrzeń jest dobrze oświetlona dzięki oknom dachowym. Nie zapominajmy, że oprócz funkcji sypialni pomieszczenie będzie wyposażone w biurko i kącik do nauki – najlepiej ustawić je w ten sposób, by w optymalny sposób wykorzystać dzienne światło. Jeśli ściana kolankowa jest na tyle niska, że trudno ustawić przy niej biurko, rozwiązaniem może być zastosowanie niskich, ale za to głębokich szuflad bądź półek, które pomieszczą zabawki. Dzięki wyborowi mebli modułowych lub wykonywanych na wymiar, mamy możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni, nawet pomimo istniejących skosów.

Sypialnia

Usytuowanie sypialni na poddaszu to doskonały pomysł na jej oddzielenie od strefy dziennej i kuchni, znajdujących się na parterze. Zyskujemy dzięki temu bardziej intymną i zaciszną przestrzeń. Sypialnia nie wymaga wielu mebli, co sprawia, że skosy stają się mniej uciążliwe, jeśli chodzi o dopasowanie odpowiedniego wyposażenia. Łóżko – w przypadku, gdy nie posiada wysokiego zagłówka – może być ustawione zarówno na ścianie kolankowej, jak również wyższej, na przykład działowej.

Sypialnia nie musi być mocno oświetlona, w związku z czym nawet niezbyt duże okna dachowe będą wystarczające. Te połaciowe, umieszczone bezpośrednio nad łóżkiem, mogą nie tylko stać się źródłem światła, ale dostarczać pięknych widoków na rozgwieżdżone niebo.

Oprócz łóżka w pokoju sypialnym znajdują się takie meble, jak nakastliki, toaletka czy szafy mieszczące ubrania. O ile mniejsze elementy bez trudu wpasujemy w przestrzeń, to największy dylemat może wiązać się z usytuowaniem szaf. Najlepiej ustawić je na najwyższej ścianie, ale jeśli nie jest to możliwe, konieczne będzie poszukanie alternatywnych rozwiązań. Oprócz standardowej oferty producentów mebli warto poszukać także tych wykonywanych na wymiar i indywidualne zamówienie. Daje to nie tylko większa możliwość kreowania stylu wnętrza, ale przede wszystkim pozwala wpasować się nawet w najmniej standardowy układ poddasza.

 

 

To może Cię zainteresować