Polecamy

Jak urządzić poddasze, część 1

8 Czerwiec
2016

Poddasze to pomieszczenie o nietypowym kształcie, co sprawia, że jego urządzenie może sprawiać lokatorom nieco problemów. Najczęściej  to jedynie część domu, której aranżacja daje dodatkową przestrzeń. Zdarza się jednak, że poddasze stanowi oddzielne mieszkanie i wszystkie niezbędne do codziennego funkcjonowania pomieszczenia muszą zostać rozplanowane z uwzględnieniem nietypowych skosów. Jednak przy odrobinie kreatywności i umiejętności wyszukiwania ciekawych rozwiązań, możliwe jest stworzenie na poddaszu zarówno funkcjonalnej kuchni, jak również salonu i przytulnej sypialni.

Otwarta przestrzeń na poddaszu

Zdarza się, że na poddaszu nie dysponujemy zbyt dużą ilością okien dachowych, a więc dopływ światła dziennego jest utrudniony. Przestrzeń najczęściej jest otwarta, a rozdzielają ją jedynie kominy czy słupy. To sprawia, że tworzenie zbyt wielu ścianek działowych mogłoby okazać się zupełnie niefunkcjonalne – optycznie zmniejszyłoby przestrzeń poddasza, a niektóre pomieszczenia mogłoby całkowicie pozbawić dostępu do światła dziennego. Znacznie lepiej postawić na przykład na otwartą na salon kuchnię, a wydzielić jedynie łazienkę i sypialnię. Dodatkowym trikiem będzie na przykład zastosowanie w drzwiach mlecznobiałych szyb, które pozwolą na lepsze doświetlenie pomieszczeń; warto wykorzystać również lustra, które optycznie powiększą ograniczoną przez skosy przestrzeń.

 

Wybór mebli

Wiele problemów może wiązać się z wyborem mebli do mieszkania na poddaszu. Oferowane przez salony meblowe rozwiązania często okazują się niedostosowane do specyfiki wnętrza. Wiele zależy od kąta nachylenia stropu oraz wysokości ścianki kolankowej – przed wybraniem się na zakupy warto dokonać dokładnych pomiarów i nie kupować mebli, ryzykując ich niedopasowanie. Konieczne może okazać się wykonanie mebli na wymiar, wówczas najkorzystniejsze będą niskie, ale za to głębokie szuflady oraz regału dopasowane do skosów i wykorzystujące wolną przestrzeń pomiędzy nimi a zabudowanymi szafkami. W każdym mieszkaniu niezbędna jest wysoka szafa i miejsce dla niej warto wygospodarować przy najwyższych pionowych ścianach – przede wszystkim tych działowych. Dodatkowe miejsce przechowywania drobiazgów zapewnią materiałowe kosze, rozwiązaniem jest również stworzenie przysłoniętej zasłonką przestrzeni.

Kolory we wnętrzu

Klimatyczne mieszkania na poddaszu wyróżniają się najczęściej drewnianymi stropami czy ceglanymi słupami, dlatego łatwo stworzyć w nim aranżacje w stylu rustykalnym. Warto jednak pamiętać, że ciemne barwy optycznie zmniejszą przestrzeń, dlatego szczególnie w przypadku słabiej oświetlonych pomieszczeń najlepsze będzie ich rozświetlenie jasnym kolorem ścian.

 

To może Cię zainteresować