Polecamy

Malowanie ścian krok po kroku

8 Czerwiec
2016

Samodzielne malowanie ścian nie musi być żmudną czynnością, której efekty odbiegają od naszych wyobrażeń. Zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej pociąga za sobą koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić i wówczas warto zdecydować się na odnowienie mieszkania na własną rękę. Dzięki wyborowi dobrej jakości farb, łatwiej będzie uzyskać satysfakcjonujący efekt już po nałożeniu pierwszej lub drugiej warstwy.

 

Przed malowaniem

Aby ułatwić sobie prace, należy nieco wysiłku włożyć w przygotowanie mieszkania oraz ścian. Usunięcie z malowanego pokoju mebli, to pierwszy krok, później wskazane jest zabezpieczenie podłogi tekturą lub folią – dzięki temu sprzątanie będzie o wiele łatwiejsze, a podłoga nie ulegnie zniszczeniu. Ważnym etapem prac przygotowawczych jest także zabezpieczenie gniazdek, futryn i listew przypodłogowych. W tym celu można wykorzystać taśmę malarską.

Przed nałożeniem farby, konieczne jest także przygotowanie ścian – dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów krycie będzie lepsze, a efekt bardziej trwały. Oczyszczenie ścian z kurzu, a także uzupełnienie ubytków i zabezpieczenie pęknięć, to niezbędne etapy prac.

Gruntowanie rozpoczynamy, podobnie jak malowanie, od sufitu. Farbę gruntującą przed użyciem należy rozcieńczyć – proporcja wody będzie jednak różna w zależności od powierzchni. Farba przeznaczona do gruntowania sufitu powinna być gęstsza.  

Malowanie

Prace malarskie powinno się rozpocząć od sufitu. Dzięki temu ewentualne plamy z farby, które mogłyby pojawić się na pionowych ścianach, zostaną później zamalowane. Podczas pracy przyda się taśma malarska, dzięki której możliwe będzie staranne oddzielenie jednego koloru od drugiego – najczęściej bowiem sufit pozostaje biały, a ściany pokrywane są kolorem. Malowanie sufitu rozpoczynamy od narożników – w tym celu przyda się mniejszy wałek.

Po wykończeniu sufitu można pokryć farbą ściany – również w tym przypadku należy zacząć od naroży, a następnie dokładnie pokrywać powierzchnię, wykonując wałkiem ruchy góra-dół. Na początku prac warto zająć się także wszystkimi kłopotliwymi miejscami, jak uskoki czy wnęki.

Aby dokładnie pokryć kolorem ściany, konieczne może okazać się nałożenie drugiej warstwy. Zanim powtórzymy wszystkie czynności, pierwsza warstwa musi dokładnie wyschnąć – warto sugerować się w tym przypadku czasem podanym na opakowaniu przez producenta.

Taśmę malarską należy odkleić bezpośrednio po nałożeniu warstwy farby, bo gdy ta zacznie zasychać, istnieje ryzyko, że odpadnie razem z taśmą.

 

 

To może Cię zainteresować