Polecamy

Jak zamontować sufit podwieszany?

8 Czerwiec
2016

Podwieszany sufit może pełnić we wnętrzu różne funkcje – nie tylko dekoracyjne, ale także praktyczne. Dzięki niemu możliwe jest wydzielenie odrębnej strefy w dużym pomieszczeniu – na przykład salonie połączonym z kuchnią lub jadalnią. Właściciele bardzo wysokich mieszkań cenią podwieszane sufity przede wszystkim ze względu na możliwość obniżenia pomieszczenia, które dzięki temu staje się bardziej przytulne.

Zanim zdecydujemy się na zamontowanie podwieszanego sufitu, musimy zdawać sobie sprawę, że nie jest to proste przedsięwzięcie. Jedną z najczęściej wymienianych wad tego rozwiązania jest właśnie czasochłonna instalacja całej konstrukcji. Wykorzystuje się w niej specjalny ruszt oraz płyty kartonowo gipsowe. Wykonanie podwieszanego sufitu może wymagać pomocy osoby doświadczonej lub profesjonalnej ekipy. Decydując się na samodzielny montaż, warto zadbać o prawidłowy przebieg prac.

 

Wybór stelażu

Pierwszym wyzwaniem będzie wybór odpowiedniego stelażu. Jego rodzaj powinien być dostosowany do wielkości oraz kształtu pomieszczenia. W sklepach spotkamy się z trzema typami konstrukcji:

- jednopoziomowy jednokierunkowy – stosowany jest w pomieszczeniach wąskich i długich;

- dwupoziomowy krzyżowy – dzięki niemu możliwe jest znaczne obniżenie pomieszczenia w porównaniu z efektem uzyskanym dzięki stelażowi jednopoziomowemu;

- jednopoziomowy krzyżowy – daje dobre oparcie płytom kartonowo-gipsowym, a jednocześnie posiada mniej punktów mocowania na stropie.

Plan prac

Montaż podwieszanego sufitu to wieloetapowe przedsięwzięcie, które należy rozpocząć od bardzo dokładnego pomiaru pomieszczenia. Pomoże to zarówno w zaplanowaniu nowego sufitu, jak również zakupach potrzebnych materiałów.

Właściwą część prac rozpoczynamy od montażu profili przyściennych (UD). Najłatwiej wcześniej wyznaczyć linie, gdzie będę się znajdować i dokładnie sprawdzić ich układ przy pomocy poziomicy. W następnej kolejności na montaż czekają profile główne (CD), a w miejscu ich przebiegu wieszaki – odpowiednio dobrane do rodzaju stropu. Ostateczny kształt rusztu powstanie po umieszczeniu zakończeń profili UD w profilach CD, połączeniu obu części wieszaków oraz zamontowaniu profilów poprzecznych. Dopiero na tak przygotowanej podstawie możemy umieścić płyty kartonowo-gipsowe, mocując je do profili CD, wykorzystując wkręty typu TN.

Aby cieszyć się podwieszanym sufitem, konieczne są również prace wykończeniowe – połączenia płyt zabezpiecza się taśmą spoinową, a następnie wypełnia warstwą masy szpachlowej. Kolejny niezbędny produkt to masa finiszowa, którą po wyschnięciu można wyszlifować.

 

To może Cię zainteresować